mlekoDne 25. 1. in 26. 1. 2023 smo za učence 5. razredov v času gospodinjskega pouka organizirali predavanje o mleku in mlečnih izdelkih ter degustacijo ekoloških mlečnih izdelkov. Predavala nam je univerzitetna diplomirana živilska tehnologinja in prehranska svetovalka ga. Mojca Koman, nekaterim bolj poznana iz poučnih oddaj na slovenski televiziji. Učencem je na slikovit in duhovit način opisala kako iz mleka nastanejo mlečni proizvodi, v razlago vključevala učence in jih vzpodbujala k razmišljanju in dajanjem vprašanj.

Po predavanju je sledila premišljena degustacija ekoloških mlečnih proizvodov, začenši z blagim mlekom, ki so ga poznali vsi učenci. Zanimiva je bila reakcija učencev na kislo mleko, za katerega je večina učencev menila, da je jogurt. Ga. Koman jim je že prej razložila, da kislo mleko nastane po dodatku kisle smetane ali kislega mleka v mleko, jogurt pa po dodatku posebne kulture mlečno kislinskih bakterij ali jogurta v mleko. Kislo mleko so sprva previdno povohali in popili, potem pa marsikateri rekli, da je odlično, in da bi še. Potem je sledila degustacija vsem poznanega navadnega in sadnega jogurta, za konec pa smo pustili izdelek, ki je malo manj priljubljen pri učencih, zaradi intenzivnega okusa in vonja, kefir. Navadni kefir večini učencev ni teknil, ko so pa poizkusili sadnega, so se jim zasvetile oči in so si želeli še. Pri kefirju je ga. Koman razložila, da ima kefir poleg mlečnih bakterij prisotne še kvasovke, zaradi česar se v izdelku pojavljajo mehurčki ogljikovega dioksida, pokazala pa je tudi, malo za šalo malo za res – pravilno odpiranje lončka kefirja ter razložila, na kaj vse je potrebno biti previden, da kefir ostane v embalaži in ne pristane na steni ali kje drugje.

Pred zaključkom ure smo strnili vse kar smo se novega naučili in se zahvalili ge. Koman za zelo zanimivo, poučno in okusno predavanje.

Org. šolske prehrane

  • 1

Za pravilno delovanje strani uporabljamo piškotke. Podrobne informacije..